Статті журналу


Розвиток вторинної переробки пластиків і скорочення викидів CO2



18 березня ми святкуємо Всесвітній день переробки. У цей день увесь світ повинен об’єднатися і поставити планету на перше місце. Але це також важливий момент для Dow, як виробника пластиків, замислитися над тим, що означає переробка для нас і нашого майбутнього

Зміна клімату та погіршення стану довкілля є визначальними проблемами нашого часу. Представники промисловості, політики та громадяни однаково знають, що зараз, як ніколи раніше, вкрай потрібні трансформаційні зміни для усунення цих екзистенційних загроз нашій планеті. Ми всі несемо відповідальність і кожен має свою роль, тож спільна робота у різних галузях та суспільствах матиме ключове значення для виконання цього завдання.

У Dow, як у провідній компанії з виробництва матеріалів, ми знаємо, що повинні серйозно поставитися до цієї проблеми і вжити термінових заходів – стати вуглецево-нейтральними і зупинити викидання пластику у сміття. Ми вважаємо, що маємо амбіції, досвід, можливості, масштаб і уявлення, щоб змінити ситуацію на краще.

Щоб нести відповідальність, ми поставили перед собою низку глобальних цілей, серед яких:

скорочення наших чистих щорічних викидів вуглецю на 5 млн метричних тонн до 2030 р. на шляху до досягнення нейтрального рівня викидів вуглецю до 2050 р.;

забезпечення збирання, повторного використання або переробки 1 млн метричних тонн пластику до 2030 р.;

забезпечення того, щоб до 2035 р. 100% продукції Dow, що продається для паковання, можна було використовувати повторно або переробляти.

Хоча такі цілі можуть здатися далекими, ми знаємо, що нам потрібно почати просто зараз, щоб здійснити необхідні значущі зміни. 

Радикальні зміни  

Для досягнення наших цілей зі скорочення викидів вуглекислого газу, поступових поліпшень вже недостатньо. Нам потрібно радикально змінити те, як ми виготовляємо пластики. Це означає розгляд виробництва пластику з усіх боків: яке живлення постачається на заводи, що виробляють наші пластики; яка сировина використовується для виготовлення наших пластиків; як ми виготовляємо пластики. Процес виробництва пластиків не зазнав важливих змін за десятиліття, і це те, що ми хочемо змінити.

Ми вже досягли значних успіхів на цьому шляху та дивимося, як ми можемо використовувати нові екологічно чисті технології для забезпечення електроенергією всіх наших європейських електростанцій. Половина нашого майданчику в Таррагоні (Іспанія) на цей час живиться від 100%-во відновлюваних джерел енергії, що еквівалентно вилученню близько 23 тис. легкових автомобілів із доріг щороку.

Ми також вивчаємо сировину, яка використовується для виробництва наших пластиків, і те, як ми можемо зменшити вуглецевий слід завдяки екологічно чистій та сертифікованій сировині. Ми працюємо над кількома варіантами постачань, купуючи сировину з відходів та залишків на біологічній основі для створення наших пластиків. Це означає, що ми можемо виробляти пластики з відновлюваних ресурсів з меншим викидом CO2, ніж із викопного палива, і гарантує, що ми не конкуруватимемо з харчовим ланцюгом. Це неймовірна можливість, яку ми продовжуватимемо масштабувати.

У 2020 р. ми оголосили про нове партнерство із Shell для перетворення наших випалювальних печей, які використовують тепло від викопного палива, на електричні, які можуть працювати на екологічно чистій енергії. «Електрифікація» крекерів була перевірена в лабораторних умовах, але раніше не масштабувалася. Але якщо ми зможемо вирішити цю проблему, то скоротимо викиди наших крекерів на 90%, а разом із відновлюваними джерелами енергії – на всі 100%. Це насправді прорив!

Мінімізація ресурсів

Боротьба зі зміною клімату – це не лише про виробничі процеси. Те, як використовуються пластики, а потім повторно застосовуються або переробляються, також є важливим компонентом. 

Роль пластику у суспільстві часто займала центральне місце в дебатах про зміну клімату. Багато хто бачив шокуючі зображення пластикових відходів у природному середовищі. І це неприйнятно! У той час, коли широке використання пластику зробило революцію в нашому житті, суспільство стало занадто покладатися на його зручність.

Але пластик також має багато переваг, які сприяють захисту нашої планети. Пластикова упаковка дозволяє захищати продукти від псування та зменшувати кількість харчових відходів. У результаті скорочуються викиди CO2.

Ми вважаємо, що вирішення нинішньої проблеми пластикових відходів полягає не в тому, щоб узагалі заборонити пластик, а в тому, щоб зробити його надто цінним, щоб його можна було втратити як відходи, та поважати ключову роль пластику в нашому світі за умови правильного поводження з ним.

Пластики можуть мати менший загальний вплив на навколишнє середовище, тож ми працюємо над переходом від лінійної економіки до економіки замкненого циклу.

Економіка замкненого циклу

Щоб досягти економіки замкненого циклу, необхідно переконатися, що ми розробляємо продукти, придатні для вторинної переробки. Щоб вони справді перероблялися і з вторинної сировини можна було виготовляти паковання.                  

Розробка більшої кількості продуктів, придатних для вторинної переробки, є наріжним каменем системи вторинної переробки, і саме тут ми можемо мати великий вплив. Ось чому ми зосереджені на роботі з партнерами по всьому ланцюгу створення вартості, щоб прискорити розробку дизайну упаковки та вивести її на комерційну основу. Насправді, Євросоюз має мету, згідно з якою до 2030 р. все пластикове паковання має бути багаторазовим або перероблятися з мінімальними витратами, тож багатьом власникам торгових марок залишилося ще декілька років до досягнення цієї мети. Ми хочемо допомогти їм зробити це раніше.

Інновації та трансформаційні зміни – ось що може допомогти нам справді змінити ситуацію. Механічна переробка залишається в центрі уваги Dow, але ми також вкладаємо значні кошти в інновації, щоб використати перероблені матеріали у новій упаковці за рахунок хімічної переробки.

Удосконалена переробка дозволяє відходам зберігати свою цінність і нескінченно перероблятися, чого не можна досягти за допомогою простішого процесу механічної переробки. Це дозволяє нам повертати набагато більший спектр пластикових відходів, у тому числі пластики, що важко переробляються, і перетворювати їх знову на первинні полімери, тим самим запобігаючи їх спалюванню або захороненню. Немає компромісу щодо того, для чого можна використовувати вдосконалену переробку, але особливо важливо, що вона підходить для пакування харчових продуктів, чого не можна досягти за допомогою механічної переробки.

Ми також шукаємо рішення для механічної переробки, які доповнюють циркулярний підхід, запропонований хімічною переробкою. Механічна переробка дозволяє повертати обмежену кількість пластикових відходів, які потім використовують у різних пластикових виробах. Нині вона є основною формою переробки у Європі, на яку припадає понад 99% усіх обсягів переробки. Це також залишається важливою частиною нашої стратегії переробки, і ми продовжуємо інвестувати у нові технології для виробництва високоякісних продуктів із вмістом пластикових відходів.

Наприклад, компанія Dow розробила новий інноваційний продукт, що на 70% складається з переробленого пластику, під назвою AGILITY™ CE. Це перший продукт з переробленого пластику (PCR) з портфоліо Dow з переробки пластмас, який містить високий відсоток пластикових відходів після споживання. Цей новий продукт складається з поліетилену низької щільності (LDPE), в який включена перероблена термозбіжна плівка без шкоди для якості матеріалу та функціональності в кінцевому застосуванні.

Для вирішення цього завдання, яке виникає раз на покоління, потрібні постійні інновації та досвід. Це буде непросто, але я впевнений, що Dow разом із іншими впорається із цим завданням. Ми не можемо робити це самотужки, тому продовження роботи з нашими партнерами та створення нових довгострокових відносин із галузевими експертами та організаціями по всьому ланцюжку створення вартості матиме важливе значення для реалізації найбільш скоординованого та ефективного підходу до трансформаційних змін. Наука та технології дадуть відповіді на багато викликів, із якими ми стикаємося, і, пам’ятаючи про це, ми слідуємо нашій дорожній карті сталого розвитку.

Ми визнаємо, що нам відведена суттєва і дуже відповідальна роль, тож ми можемо реально вплинути на те, як світ використовує пластики, і змінити ситуацію на краще. Разом з іншими виробниками, власниками торгових марок та урядами ми здійснимо важливий вплив на відходи протягом наступних 10 років і змінимо наше ставлення до пластику на благо нашого суспільства та нашої планети.

Олександр Александров, Dow Europe GmbH