Новини


Економіка України поступово відновлюється



Інформаційне управління ВР України 19 квітня опублікувало стислий аналіз економічної ситуації Комітету з питань економічного розвитку про поступове відновлення економіки держави на фоні бойових дій. Аналіз містить прогнози Національного банку України (НБУ) стосовно зниження ВВП і темпів відновлення діяльності бізнесу.  
Економіка України поступово відновлюватиметься. Проте, як вважає НБУ, реальний ВВП на фоні бойових дій, які проводить РФ на нашій території, може у 2022 р. скоротитися не менш ніж на третину. Слід зазначити, що цей прогноз можна віднести до більш оптимістичних, адже втрати ВВП України, за даними  Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля сягають від 35% до 50% ВВП, за прогнозом Мінекономіки – на близько 40%, за оцінками Світового банку – на 45% .
Проте, навіть в умовах війни бізнес поступово відновлює свою діяльність. За результатами позапланового опитування НБУ, лише 23% підприємств повністю припинили свою діяльність, хоча в перші тижні березня частка цих підприємств перевищувала 30%.
Також набирає обертів релокація підприємств: з 332 підприємств, які переїхали, 167 працюють, а це вже більше половини. На минулому тижні Уряд підтримав розпорядження щодо виділення з резервного фонду держбюджету ₴200 млн на виплату роботодавцям компенсації за працевлаштованих внутрішньо переміщених осіб. Зазначена державна підтримка спрямована на зменшення безробіття та підвищення економічної активності українського бізнесу.
Після значного скорочення у перший місяць війни, як зазначає НБУ, поступово відновлюватимуться експорт та імпорт завдяки частковому вирішенню проблем із логістикою. Імпорт товарів і послуг в Україну також поступово зростатиме через відновлення споживчого та інвестиційного попиту.
Крім того, вагомим джерелом валютних надходжень в Україну є і буде фінансова підтримка міжнародних партнерів України. Допомога із Заходу в розмірі близько $7 млрд втримала фінансову систему України від руйнації. Фермерам виділили ₴20 млрд ($675 млн) на посівну кампанію. Виробникам надається допомога для релокації в інші регіони Україні. Оскільки Росія блокує основний експортний маршрут України – через Чорне море – Уряд співпрацює з ЄС задля спрощення наземного транспортування. Наразі з України можливо експортувати близько 80% наявної продукції.
У Комітеті з питань економічного розвитку вдячні всім донорам міжнародної фінансової допомоги та підкреслюють важливість надання фінансової підтримки в подальшому та  зазначають, що на сьогодні проведення відбудови економіки України та її реформи не менш важливі за надані кошти. Головне завдання найближчого майбутнього – перетворити економіку України на більш відкриту, гнучку та динамічну.

www.rada.gov.ua