Статті журналу


Мономатеріали – реальність завтрашнього дня



Основний стимулюючий фактор

На швидкість проектування, розробок і впровадження у виробництво нових пакувальних матеріалів впливає прийняття галузевих законів. Чим жорсткіше відповідними законами регламентується обіг пакувальних матеріалів, тим вищою є швидкість втілення інновацій у виробництво. «Наша компанія вже близько 4 років зайнята в проектах промислового виготовлення пакувальних мономатеріалів, – розповідає про досвід компанії Наталія Бевза, директор з якості та сертифікації ТОВ «Ітак». – Головна причина формування такого напрямку діяльності – це законодавчі вимоги. Коли нагальна необхідність у таких матеріалах стала реальністю завдяки низці законів, які вимагають, щоб упаковка підлягала вторинній переробці, тоді й почала розвиватися практика розробок мономатеріалів. Одними з  перших на цю тенденцію відреагували виробники плівок. Оскільки галузеві закони були ініційовані державами ЄС, то перший експериментальний досвід у сфері мономатеріалів був отриманий європейськими країнами. Потім схожі розробки почалися в Україні та країнах пострадянського простору».

Заміна складних ламінатів

Насамперед нові мономатеріали покликані стати альтернативою складним ламінатам. Такі ламінати як бар’єрний шар містять алюмінієву фольгу. Сьогодні в багатьох країнах, що цікаві для експорту українських запакованих продуктів, використання алюмінію в пакувальних матеріалах не просто обмежено, але й заборонено. «Тому цей напрямок розробки мономатеріалів став для нашої компанії основним, – підкреслює Наталія Бевза. – Передусім увага та зусилля при створенні нових структур у багатошарових матеріалах із одного класу полімерів зосереджені на вирішенні наступного завдання: якісні характеристики нових матеріалів повинні бути на рівні властивостей ламінатів із шаром алюмінієвої фольги. Через технічні обмеження поки що неможливо досягти абсолютної ідентичності за рівнем бар’єрності, але максимально наблизитись за показниками можна. Тим більше, що не завжди від упаковки вимагаються високобар’єрні характеристики».

Підвищення бар’єрних властивостей мономатеріалів

Це другий напрямок розробок. Нові матеріали повинні забезпечувати підвищений рівень бар’єрності для завдань збереження продуктів при подовжених термінах зберігання і водночас вони мають відповідати вимогам легкої вторинної переробки. «Структура такого 3-шарового мономатеріалу може виглядати, наприклад, так: перший шар із бар’єрного ПП, металізований ПП складає другий шар, третій шар – ПП зі спеціальними властивостями для запаювання, – наводить приклад Наталія Бевза. – Сьогодні виробники пакувальних матеріалів надають перевагу саме таким варіантам конструкції нових матеріалів, бо поки що це оптимальний варіант сполучуваності шарів, який дозволяє уникнути використання металів і ПВХ. Тому з нашими партнерами – виробниками плівок – ми працюємо в такому напрямку».      

Розробки нових ПЕТ-плівок

Ще один перспективний напрямок нових розробок компанії «Ітак» – це бар’єрні ПЕТ-плівки, які за якісними характеристиками є більш складними порівняно зі стандартними ПЕТ-плівками. «Усі сучасні розробки нових пакувальних матеріалів обов’язково містять цілі подальшої переробки відходів упаковки та введення вторинної полімерної сировини до складу нового виробництва. Тому напрямок ПЕТ-плівок нашої компанії передбачає і роботу з вторинним ПЕТ – rPET. Це також сприяє створенню мономатеріальних структур, – деталізує Наталія Бевза. – Уже сьогодні ми можемо запропонувати протестовані структури таких ПЕТ-плівок, які місять у своєму складі шар rPET. Також у портфелі пропозицій вже є структури з двох типів ПП, один із яких має підвищені бар’єрні властивості до пару та газу за рахунок меншої проникності. Додатково наша компанія активно працює в напрямку заміни складних структур із поліамідом. Сподіваємося, що до середини 2022 р. ми зможемо вийти з цією пропозицією на промислові масштаби».   

Перспективність одношарових бар’єрних плівок

У напрямку екологічно дружніх матеріалів компанія «Ітак» переходить до використання в гнучкій упаковці плівок, які, не будучи багатошаровими, мають достатні бар’єрні властивості для збереження окремих продуктів. Наприклад, для товарів бакалії та сипучих продуктів, для пакування яких часто використовуються ламінати. Тенденція заміни тонких ламінатів одношаровими бар’єрними плівками – це вигідний перехід із точки зору економічної доцільності та екологічної безпеки.

Найбільшу зацікавленість в одношарових бар’єрних плівках демонструють виробники продуктів у категоріях готових і свіжих виробів, бакалії, зокрема, при пакуванні ковбас, використанні покривних плівок, пакуванні в бар’єрну упаковку з малим вмістом повітря.

Акценти нових розробок

Зацікавленість українських виробників запакованих товарів у нових мономатеріалах зростає. Насамперед це пов’язано з прагненнями вітчизняних виробників розширювати ринки збуту своєї продукції за рахунок експорту до європейських країн, де вимоги до включення упаковки в економіку замкненого циклу стрімко зростають. Тому розробки пакувальних матеріалів компанія «Ітак» веде з акцентом на їхню відповідність законодавчим нормам. «Передусім ми вивчаємо зміни в європейському законодавстві, тому що закони країн ЄС у сфері екологічної безпеки мають більш жорсткі вимоги й обмеження, – звертає увалу Наталія Бевза. – І хоча сьогодні законодавство нашої країни відстає у швидкості прийняття нормативних рішень у цій сфері, після набуття сили новими вимогами в Європі вони протягом року-півтора спонукають українське законодавство гармонізувати національні закони. Таким чином, орієнтуючись сьогодні на вимоги європейського законодавства, наша компанія готує пропозиції для українського ринку заздалегідь».